12 мiсяцiв або один рiк на горi

Львiв’янин Сергiй Дженюк нещодавно вiдзначив першу рiчницю роботи на третiй за висотою вершині Українських Карпат. Одного дня хлопець покинув роботу у мiстi та почав працювати на горi Пiп Iван Чорногiрський.

Кожен мiсяць свого життя у нових умовах вiн робив мальовничi кадри оточуючей краси. На нашу думку, вийшла дуже натхненна пiдбiрка, яку з радістю тут покажемо.  А ще ми трохи розпитали Сергiя про життя на горi як воно є.

1

Деякi можуть постiйно мрiяти про такий переворот у своєму життi, але нiколи не зробити крок, а ти зробив. Довго розмiрковував?

Чесно кажучи, досить довго. До цього я працював інженером в галузі будівництва більше, ніж 8 років. Перед тим вчився в університеті за цією спеціальністю 5 з половиною років. Напевно не варто казати, що це досить великий період часу, за який було багато хорошого, з яким важко було розлучитися одразу.

3

Що привело на гору?

Коли я дізнався про вакансію на посаду рятувальника на горі Піп Іван Чорногірський, то одразу захотів спробувати себе там, бо давно мріяв про роботу, пов’язану з горами. Гори вже давно є моїм основним захопленням в житті.

Що потрiбно для того, щоб стати гiрським рятувальником?

Крім усіх необхідних документів, які треба подати, та процедур, які треба пройти, потрібно бути фізично здоровим, наскільки це можливо, бо абсолютно здорових людей не буває. Треба бути морально врівноваженим і готовим до надзвичайних ситуацій. Але більш за все треба любити і знати гори. І бути готовим до постійного спілкування з людьми, а в разі надзвичайної ситуації – бути готовим прийти людям на допомогу.

2

11

Як проходить твiй буденний робочий день?

На щастя, пошуково-рятувальні роботи в нас не кожен день, але трапляються. Щодо буденності. Буває, що дні наверху схожі між собою, але переважно кожен день – інший. Так, є буденні справи, як, наприклад, робота з туристами, вимірювання метеорологічних умов, звітність в кінці робочого дня, приготування і прийом їжі, прибирання, фізичні вправи та інше. Але та сама робота з туристами – це дуже живий і переважно цікавий процес. Цікаво не тільки обговорювати з ними необхідні теми, як маршрут, метеоумови, стан снігового покриву і т. д. Цікаво просто навіть поспілкуватись, бо в наш час люди багато подорожують і багато чого можуть цікавого розказати. Погода на горі теж рідко буває однаковою, що вносить різноманіття. Буває, що погода сильно додає нам побутової роботи. Побут на горі взагалі забирає немало часу. Наприклад, після сильних снігопадів і вітрів часто доводиться відкопувати усі входи, якими користуємось. Встаєш зранку, відкриваєш двері на вулицю, а там – снігу вище коліна намело. Не сумно, одним словом. Також після снігопадів і просто з певною періодичністю зимою робимо тести на лавинну небезпеку. Щодо вільного часу, то його переважно використовую для фотографування та читання.

6

Що, на твою думку, є найважчим у життi на гірській висоті?

Особисто для мене це такі періоди, коли декілька днів поспіль, а то і до тижня, дують сильні вітри, часто зі снігом або дощем, та немає видимості. Це трохи тисне психологічно, бо не хочеться навіть зайвий раз виходити на вулицю.

Чи запам’ятався трудовий рiк подiями, якими б хотiлось подiлитись?

Подій було багато. Не всі з них були хорошими через специфіку нашої роботи. Але постійно щось відбувалося, і це добре, коли життя не стоїть на місці. Мені дуже запам’яталися сніголавинні навчання в лютому минулого року, які для нас проводили досвідчені словацькі та польські колеги, а також навчання в Польщі по роботі з альпіністським спорядженням в липні минулого року. Хоч і займаюсь альпінізмом, але почерпнув для себе багато нового і корисного.

7

Можеш порадити якi ще вершини Карпатських гiр варто вiдвiдати в першу чергу?

Насправді таких дуже багато. Я люблю всі гори, але в Українських Карпатах найбільше мені подобаються Чивчинські гори, частина Мармаросів та деякі частини Горганів. Є улюблені місця, навіть не вершини, а, скажімо, полонини, ділянки лісу чи місця для ночівлі в наметі. Якщо конкретно по вершинах, то напевно це Стримба, Піп Іван Мармароський, Чивчин та Петрос (Чорногірський). Це крім улюбленої роботи, звичайно.

8

Що для тебе означає фраза “жити повним життям”?

В різні етапи життя для мене це мало різні значення. На даний момент можу сказати, що для мене це означає бути в гармонії з собою, оточуючими людьми і оточуючим світом, подорожувати і постійно бачити щось нове… Ну, і, звичайно, займатись тим, що тобі подобається, якомога більше часу.

10

9

Що можеш сказати у настанову всiм, хто планує пiднятися на г. Пiп Iван?

Намагайтеся вірно оцінювати рівень своєї підготовленості до маршруту. Це включає в себе підготовленість технічну, фізичну та моральну.

Трохи про технічну підготовленість. Багато хто думає, що Українські Карпати – несерйозні гори, але це не так, особливо в зимовий період та в міжсезоння. Шукайте матеріали про спорядження – їх зараз в Інтернеті дуже багато. Спорядження відіграє важливу роль у ваших шансах на успіх, особливо зимою.

Пару слів про фізичну підготовленість. Не обов’язково, але бажано бути фізично активним, щоб мати більше шансів на успіх. По можливості бігайте. Якщо у вас проблеми, скажімо, з тиском чи серцем, радив би утриматись від сходження, бо це небезпечно для вашого життя.

Ну, і ще трохи про моральну підготовленість. Треба бути готовим до того, що в якийсь момент почнеться злива і ви змокнете до нитки. А може ще й з грозою. Може бути ураганний вітер і сильний мороз.

Не подумайте, що я вас лякаю, ні. Гори прекрасні, а все вищесказане – просто застереження від самовпевненості.

Слідкуйте за прогнозами погоди та новинами з гір – як то, наприклад, про лавинну небезпеку, штормові попередження і т. д. Але! ніколи не сприймайте прогноз погоди як абсолютну істину, бо це, зрештою, тільки прогноз. Підказка : коли в один день погода хороша чи погана, а в другий день вона змінюється, дуже часто під час цієї зміни буде дуже сильний вітер. Вітер взагалі є дуже суттєвим фактором в горах. Можливо, навіть суттєвішим за температуру, бо можна в сонячний день без вітру при -20 C загаряти. А можна при сильному вітрі і плюсовій температурі промерзнути до кісток.

Реєструйтеся в рятувальників. Подбайте про свою безпеку.

І, звичайно, читайте сторінку нашого посту у Фейсбуці. Там знайдете багато корисної інформації щодо метеоумов, стану снігового покриву, лавинної небезпеки тощо.

І ще одне : своє сміття з гір забирайте з собою! Знаю, що є багато свідомих туристів, які це роблять. Але за час роботи на горі ще більше переконався, що розповсюджене твердження про те, що туристи в горах не смітять, не завжди правдиве. Бережіть природу! Успіху вам і хорошої погоди! Піп Іван вартий того, щоб на нього піднятися.

P.S.   Якщо вам сподобались фотографiї, маєте чудову нагоду замовити календар, написавши Сергію у Фейсбуці

4

Интервью – Кристина Волкова

Фотографии – Сергей Дженюк

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s